Lessons and prices


All lessons are via skype. Please make sure you have a skype account and that your skype app or software is up-to-date.

For your lessons, we put together specially prepared content based on your personal goals, interests, and needs.

 

For general conversation lessons, we maximize the time you spend talking and practicing English. I’ll keep track of your progress so that you can focus on speaking.

1 Lesson 4 Lessons 8 Lessons 16 Lessons
$34 $31/lesson $29/lesson $26/lesson
You save $12 You save $40 You save $128
$34 total $124 total $232 total $416 total

For specialized exam preparations for the TOEFL, we put together tailor-made lessons to strengthen your English and improve your areas of opportunity.

1 Lesson 4 Lessons 8 Lessons 16 Lessons
$42 $36/lesson $33/lesson $31/lesson
You save $24 You save $72 You save $176
$42 total $144 total $264 total $496 total

All prices are in U.S. Dollars. Each lesson lasts 1 hour (60 minutes).

In addition to TOEFL lessons, for $7 USD you can have a set of 6 Speaking questions evaluated, and you will receive an evaluation report on how you would score and what to improve for each question. Reply within 24 hours.

You can also have 2 TOEFL essays evaluated for $7 USD, and you will receive an evaluation report on how you would score and what to improve with each essay. Reply within 24 hours.